Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma

Eğer dişlerin şekliyle ilgili bir memnuniyetsizlik yoksa sadece beyazlatma işlemiyle güzel gülüşler elde edilebilir.Beyazlatma çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan,yetkili diş hekimliği organizasyonlarınca güvenirliği kabul edilmiş bir oksijenasyon yöntemidir. Klinik veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-6 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

DİŞLERİMİZİN RENGİ NASIL DEĞİŞİR ?

a-İç renklenme:
Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar,( tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı veya fazla flor alımına bağlı vb. ) bu sınıfa girer. Yaşlılık,çeşitli travmalar da içsel renklenmenin nedenlerindendir.Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında başarılı olur.

b-Dış lekelenmeler:
Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diştaşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel polisaj ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.Bleaching ile dişin üzerindeki lekelerin temizlenmesi işlemi tamamen farklıdır. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

a-Klinikte Diş Beyazlatma(Ofis Bleaching) Klinik ortamında 45 dakika içinde gerçekleştirilen “Ofis Bleaching” ,dişlerin üzerine uygulanan beyazlatıcı jelin ışıkla aktive edilmesiyle gerçekleşen hızlı ve etkili bir beyazlatma yöntemidir. Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişler ortalama 2-3 ton açılır beyazlatma_ofis
8’er dakikalık 4 seanstan oluşan beyazlatma işlemi esnasında hastamız arkasına yaslanıp müzik dinleyebilir veya televizyon seyredebilir.
bleaching_office
b-Evde Diş Beyazlatma(Home Bleaching)
Home bleaching yönteminde öncelikle ağızdan bir ölçü alınır ve tamamen dişlerin üzerine oturan,ince,şeffaf,kişiye özel bir beyazlatma plağı hazırlanır.Bu plağın içine geceleri yatmadan önce karbamit peroksit esaslı beyazlatıcı jeller konularak diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilir.Beyazlama uyku esnasında gerçekleşir.Ortalama 2-3 hafta içerisinde istenen beyazlama sağlanır.(Renge ve jele bağlı olarak değişir). Çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Jeller buzdolabında saklanmalıdır. Kullanım esnasında olabildiğince renklendirici ajanlardan (çay,kahve,sigara, şarap, tıbbi gargaralar vb) uzak durulmalıdır. Eczanelerde satılan beyazlatıcı sistemlerle kıyaslanamaz.
c-Kombine Teknik diş beyazlatma
Ofis ve Home Bleachingin birleşiminden oluşur. En etkili ve uzun ömürlü beyazlatma yöntemidir.
bleaching2_02

DİŞLERİM NE KADAR BEYAZLAŞIR ?

Dişlerin beyazlaşmaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonlu dişler kolaylıkla 6-8 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

DİŞLERİMDE HASSASİYET OLUR MU ?

Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında bazı kişiler hafif bir hassasiyet şikayetinde bulunurlar.Bu da daha çok dişlerinde hafif aşınma ve çatlak olan kişilerde olur. Aşınmalar fazla ise o bölgelerin dolgu ile kapatılması gerekebilir.Eğer hassasiyet olursa hafif bir ağrı kesici kullanarak veya potasyum nitrat,flor uygulamalarıyla ile giderilebilir. Bu hassasiyet 1-3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan kullanılan sistemin gerektirdiği prosedürlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ ?

Diş beyazlatma hemen hemen herkese uygulanabilir! Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa, diş beyazlatma; daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.

ZOR VE ZAHMETLİ MİDİR ?

Hayır Ağız sağlığı teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde dişleriniz çok kısa bir sürede, güvenli ve etkin olarak beyazlatılabilmektedir.

GÜVENLİ MİDİR ?

Evet! Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Diş beyazlatma işlemi sonunda dişler ve dişetleri zarar görmez. Beyazlatma sırasında ve/veya sonrasında uygulama yapılan kişilerin 10%undan azı hafif sızlama ve hassasiyet şikayetinde bulunmuşlardır. Bu durum daha çok dişlerinde aşınma veya çatlak olan kişilerde görülmüştür. Bu hassasiyet 1 ile 3 gün arası sürebilir, hasta rahatsız olursa ağrı kesici kullanabilir. Hassasiyete ve tekrar renklesmeye sebep olmamak icin ozellikle ilk 24 saat icinde cok sıcak/soguk gıdalardan, sigara, cay, kahve, kola , meyve suyu ve kırmızı sarap gibi renklendirici iceceklerden mutlaka uzak durmak gerekir. Uygulamayi takip eden 2 hafta icinde de bu gıdalarin mumkun oldugunca az tuketilmesi tavsiye edilir

UYGULAMA SÜRESİ NE KADARDIR ?

Genelde, ilk uygulamada dişler beyazlamaya başlar. Muayenehane de uygulanan “Office bleaching”te ikinci bir seansa gereksinim duyulabilmektedir. Ev beyazlatmasında (home bleaching’te) ise uygulamanın en az 10 gün devam etmesi gerekir.

DİŞLER BEYAZLADIKTAN SONRA ESKİ HALİNE DÖNER Mİ ?

Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktır. Ancak, hastaların alışkanlık ve ağız bakımına bağlı olarak 1-3 sene arasında pekiştirme tedavisi gerekebilir.

HER ZAMAN İSTENİLEN SONUCA ULAŞILABİLİR Mİ ?

Genellikle her zaman ulaşılmaktadır, bazen dişlerde ağır renkleşmeler var ise laminate veneer tedavisine başvurmak gerekebilmektedir. Bunun dışında uygulama olarak da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:
Diş Beyazlatmada kullanılan ilacın markası ve içeriği
Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız
İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi
Tedavi sonrasında renkleşmeye sebep olan ajanların kullanımının sınırlandırılması

TEDAVİ SIRASINDA NELERE KATLANMAK ZORUNDA KALACAĞIM ?

Evde uygulayacağınız beyazlatma işlemini uygularken ve ofis ya da ev beyazlatması bittikten sonra 2 hafta içinde dişlerin beyazlama süreci devam ettiğinden bu süre boyunca renklendirici maddelerin kullanımına devam etmemek, daha sonrasında ise azaltmak gerekmektedir. Tedavi’nin bitmesi ile ortadan kalkacak hafif soğuk sıcak hassasiyeti.