Porselen Dolgu Onley

Dişin çürük,kırık veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümünün ölçüsü alınarak laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre,birçok avantajı vardır. Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama) yerine tercih edilmelidir.
ONLEY3

PORSELEN DOLGULARIN AVANTAJLARI NELERDİR ?
1)Dayanıklıdır
Dişe özel adeziv tekniklerle çok kuvvetli yapışır. Çiğneme kuvvetlerine kompozit dolgulardan çok daha fazla dayanabilir.
2)Estetiktir
– Laboratuarda dişin morfolojisi detaylı bir şekilde işlenerek yapıldıktan sonra bütün yüzeyler cilalanır.Dişe yapıştırıldıktan sonra kompozit dolgular gibi yapısı içerisine leke almaz.
3)Biyolojik uyumları iyidir
IPS porselen (Leucide Reinforced Pressable Porcelain)doku dostudur;dişle ve dişetiyle çok uyumlu bir maddedir.Sertlik derecesi mineye yakın olduğundan diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz,kompozit dolgular gibi de aşınmaz.Komşu dişle teması net bir şekilde sağlanabilir.

ONLEY4
4)Kalan diş dokusunu korur.
Çok konservatif bir yöntemdir.Kalan sağlıklı diş dokusuna dokunmadan,koruyarak yapılır.Dişe çok iyi yapıştığından dolayı kalan kuvvetsiz diş dokusunu güçlendirir.
5)Bakteri plağı tutulumu ve kenar sızıntısı minimumdur
Bütün dış yüzeyleri cilalı olduğu için ve dişe adeziv tekniklerle(hassas yapıştırma teknikleri) ile yapıştığı için yeni çürük oluşma riski minimumdur.

PORSELEN DOLGU NASIL YAPILIR ?

ONLEY5

Genellikle 2 seans sürer. İlk randevuda dişteki çürük vb. hasarlı dokular temizlenir ve sağlıklı diş dokusu üzerine oturacak porselen dolgu için hazırlıklar yapılır.Diş hazırlıklarının bitmesinin ardından dişler üzerinden alınan hassas ölçülerle laboratuara yaptığımız çalışma iletilir ve bir sonraki randevuya kadar dişe geçici dolgu yerleştirilir.Laboratuarda hassas teknikler uygulanarak hazırlanan porselen dolgu,güçlü bir şekilde dişe yapıştırılabilmeleri için Adeziv Simantasyon adı verilen özel bir teknikle dişe yapıştırılır.Bu şekilde kalan diş dokuları da güçlendirilmiş olmaktadır. Yapıştırılma işleminin ardından cila ve polisaj işlemleri yapılarak işlem bitirilir.