Porselen Laminate Veneer

Porselen Lamina(Porselen Laminate Veneer)

porselen-laminalar-4porselen-laminalar-2porselen-laminalar-1

porselen-laminalar-1
porselen-laminalar-1

Laminate veneer,dişlerin ön yüzlerine bonding resin yöntemiyle bağlanan ortalama 0,5 mm kalınlığında olan,istenen renk,boy ve formda hazırlanabilen yaprak porselenlerdir.

HANGİ DURUMLARDA PORSELEN LAMİNATE VENEER TEDAVİSİNE BAŞVURULUR

Başlıca uygulama alanları Şu şekilde özetlenebilir:Dişlerinin şeklinden memnun olmayan kişilerde (Uzun,kısa,büyük vs.)
-Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. -lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında

-Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama)

-Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda

-Ön dişlerde rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

-Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) Güldüğünde dişeti görünen işilerde

-Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler laminate tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.

PORSELEN LAMİNA TEDAVİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMALARI KISACA NEDİR ?

Tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağınızı 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.Daha sonra dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanır, ölçü alınır. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.

PORSELEN LAMİNALAR UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR ? DAYANIKLI MIDIR?

Porselen Veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıktan sonra kırılmaya karşı çok dayanıklıdırlar.Çay,sigara,kahve gibi boyayıcı ajanlarla boyanmazlar.Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

PORSELEN LAMİNATE VENEER AVANTAJLARI NELERDİR ?

Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinizi istenilen biçimde değiştirmek,dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür.
Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları;
Porselen laminate veneerler ışığı geçirme özelliklerine sahip olmaları nedeniyle gerçek dişten ayırt edilemezler.
Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı,doğal ve yepyeni görünüş elde edilir.
Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir
Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere sahip olması sadece laminate veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Dişin ön yüzeyinden çok az(0,3-0,7 mm) doku kaldırıldığı için konservatif bir tedavidir.
Tedavinin laboratuar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. Bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir.Dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişiklikler gösterilebilir.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

PORSELEN LAMİNATE VENEER DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?

Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.Bu yüzden diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti biraz daha yüksektir.