Zirkonyum Diş

Zirkonyum altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahiptir.Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki kuron ve köprülerde de doğal ve estetik bir görünüm sağlamasıdır.

Zirkonyum Nedir ?

Uzun yıllardır porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altında metal alt yapı kullanılmaktaydı.Metal altyapıların dezavantajı ışığı geçirmemeleri ve uzun dönemde,eğer dişeti çekilmesi olursa dişin boyun bölümünde metalin yansıyabilmesi;estetik bir alt yapı değil.Porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme arayışı yıllardır sürmekteydi. Daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyumun diş hekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu. Çünkü zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi ve alerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamaktadır. Zirkonyum alt yapılı porselen kuron(kaplama) ve köprüler 900 – 1400 Mpa dirence sahiptir. Bu yeni sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği,doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak diş hekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır. Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal destekli porselende oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır. Teknolojinin yardımıyla birlikte CAD sistemlerinin bütün avantajlarından faydalanarak sürekli olarak geliştirilen yazılımlar yardımıyla 3 boyutlu tasarımlar yapılmakta ve geliştirilmektedir; bununla beraber insan hatası elimine edilerek kusursuza yakın restorasyonlar üretilmektedir. Bu sistemlerin en başarılılarından olan 3M LAVA sistemi kliniğimizde sıklıkla kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplamaların avantajları nelerdir ?

1-Zirkonyum diş kaplamalar metal destekli kaplamalara göre estetik anlamda bir çok üstünlüğü vardır.Zirkonyum diş kaplamalar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe yakındır.Dolayısıyla daha estetik ve doğal görünürler.

2-Alt yapısında metal olmadığı için kuron diş eti hizasında koyu renk bir çizgi oluşmaz.

3-Doku dostudur.Diş ve dişeti ile uyumludur

4-Dayanıklıdır

5-Korozyona uğramaz.

Zirkonyum güvenli midir ?

Zirkonyum dişin herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Zirkonyumun vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir..

Zirkonyum diş nasıl hazırlanır ?

Herhangi bir restorasyonun başarısı öncelikli olarak restorasyonun altındaki dokulara bağlıdır.Alt yapıdaki bütün problemler çözülmeli..Öncelikle dişeti sağlıklı olmalı..İltihap varsa dişeti tedavisi yapılıyor.Bazen dişlerin alt yapısı istediğimiz gibi sağlıklı olmuyor böyle durumlarda kanal tedavisi,fiber post,dolgu gibi işlemler yapılarak dişler kuvvetlendiriliyor.Dişetleri sağlıklı hale geldikten sonra dişler hazırlanıyor.Net bir ölçü alındıktan sonra laboratuarda alçı model hazırlanıyor..Model üzerinde zirkonyum alt yapının kopyası mumdan hazırlanıyor.Bu kopya taranıyor ve veriler bilgisayara aktarılıyor.Zirkonyum alt yapılar zirkonyum bloklardan freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendiriliyor.Zirkonyum alt yapının üstüne porselen işlenerek restorasyon bitiriliyor.Sistem oldukça hassas ve dişlere çok iyi oturan restorasyonlar elde ediliyor..
Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile metal destekli porselen kaplamalar da oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.